بزرگترین پروژه نوسازی و بهسازی بافت فرسوده غرب کشور به زودی به اتمام میرسد

شنبه, 08 آبان 1395 ساعت 14:23

مجتبی کمیلی مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و مسکن ایران وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به اجرای بزرگ ترین طرح بهسازی بافت فرسوده غرب کشور با عنوان" جام جم" در مراغه گفت: این طرح کم نظیر در سطح کشور، تلفیقی از شهرسازی مدرن و بافت سنتی شهر تاریخی مراغه است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آتی ساز مجتبی کمیلی در بازدید مدیران این شرکت از طرح "جام جم"مراغه گفت : این طرح توسط آتی ساز یکی ازشرکت های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان در بیش از هفت هکتار از بافت های فرسوده هسته مرکزی شهر مراغه اجرا شده است و تا طی چند ماه آینده به پایان می رسد

 

untitled
وی هدف از این بازدید را بررسی دستاوردها، چالش ها و مشکلات موجود برای بهره گیری از تجارب و اجرای هرچه بهتر پروژه های پیشنهادی آتی مجموعه عمرانی و شهر سازی بنیاد مستضعفان از جمله برخی پروژه های کلان شهر تهران دانست و گفت: این طرح با حداکثر بهره وری از منابع مالی ، ضمن پیوند دادن بافت فرسوده هسته مرکزی شهرمراغه به مدرنترین معابر، بزرگترین پارکینگ غیر طبقاتی غرب کشور و مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری معماری مدرن و متوازنی را برای منطقه ایجاد کرده است .

مسوولیت اجتماعی بنیاد مستضعفان

مجتبی کمیلی خاطر نشان کرد : تملک ، تخریب ، نوسازی و بازسازی 7.2 هکتار با 972پلاک و 1836 مالک که برخی از پلاک ها دارای 15 ورثه و مالک بود در نوع خود در بافت فرسوده تجاری و گرانقیمت یک شهر کم نظیر است و تنها با همدلی همه مسوولان شهری ، منطقه ای و نمایندگان مردم امکان پذیر بود که خوشبختانه بخش بسیار کمی از این فرآیند باقی مانده که در دست اقدام قرار گرفته است

untitled01

مدیر عامل شرکت عمران و مسکن ایران با اشاره به تاکید مهندس سعیدی کیا ریاست بنیاد مستضعفان به مسوولیت های اجتماعی در شرکت های عمرانی بنیاد مستضعفان یادآور شد: در این پروزه "مسجد ریحان "به جهت درخواست مردم منطقه و همچنین "مسجد سفید" یکی از آثار به جامانده دوران صفوی با نظارت سازمان میراث فرهنگی و با سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان بازسازی و مرمت شد تا رضایت حداکثری مردم منطقه نیز جلب شود.

untitled02

 

 

نماد تعامل شهرداری با سرمایه گذاران

مدیر عامل شرکت آتی ساز نیز در همین رابطه توضیح داد : طرح جام جام مراغه که با مشارکت شهرداری این شهر به مرحله اجرا گذاشته شد، نمادی از تعامل شهرداری با سرمایه گذاران در شهرهای تاریخی و فرهنگی است.

untitled04

 پرویز مباحی با اشاره به تعامل و همکاری خوب شهرداری مراغه با بنیاد مستضعفان در این پروزه طرح جام جم مراغه را الگویی از بهسازی بافت های فرسوده و تعامل شهرداری با سرمایه گذاران دانست و گفت: فاز نخست این طرح در سال گذشته به بهره برداری رسید و فاز دوم آن نیز تا قبل از پایان سال افتتاح می شود.

وی با اشاره به اینکه در سایه تعامل بین مسئولان محلی امسال نخستین سند به نام مالکان برخی از املاک این طرح منتقل می شود، افزود: در این موفقیت فرمانداری، شهرداری و ثبت اسناد و املاک شهرستان نیز سهیم هستند.

گفتنی است طرح جام جم مراغه با هدف اصلاح و بهسازی بافت فرسوده هسته مرکزی شهر تاریخی مراغه و همچنین به منظور ایجاد یکی از مدرن ترین بازارهای کشور در جهت بازیابی موقعیت تاریخی تجاری و اقتصاد مراغه در منطقه و همچنین با هدف تامین فضای تفریحی، خدماتی، فرهنگی مورد نیاز شهر طراحی و در حال اتمام است و این طرح کم نظیر در سطح کشور تاکنون مورد بازدید بیش از 130 گروه از شهرداران بزرگ و کوچک کشور قرار گرفته است.

شهرستان 250 هزار نفری مراغه در فاصله 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است و طرح جام جم ضمن کاهش قابل توجه آسیب های اجتماعی بافت متراکم شهری گذشته و افزایش ایمنی و کاهش خطرات ناشی از بلایای طبیعی در بافت فرسوده نقش مهمی در بازیابی جایگاه محوری این شهرستان در جنوب این استان ایفا میکند .

اگرچه در بیشتر اوقات شهرهای کوچک از شهرهای بزرگ در اصول شهرسازی و چیدمان شهری الگوبرداری می کنند اما طرح جام جم مراغه این روند را معکوس کرده است و برخی از شهرهای بزرگ کشور در خصوص نحوه جذب سرمایه گذاری، نحوه مدیریت تملک و نحوه طراحی از طرح جام جم مراغه الگوبرداری کرده اند. 

پیام مدیـــــر عامل

  • در دنياي فراصنعتي امروز سازمان‌هايي در عرصه رقابت موفق‌اند كه خلاقيت و نوآوري را شعار خود قرار داده و انعطاف در مقابل تغييرات محيطي را بعنوان بخشي از كسب وكار خويش قلمداد كنند. امروزه با توجه به شرايط جديد زندگي و تغييرات سريع فناوري و نيازهاي متنوع فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي، مسكن انسان‌ها نيز بايد از شكل سنتي، متناسب با الگوها و نيازهاي جديد تغيير كند. اگر امروز از نام آتي‌ساز بعنوان نماد بلند مرتبه‌سازي، اعتماد و استحكام ياد مي‌‌شود… ادامه پیـــام

پــــروژه های در دست طراحی